کاشت مو

کاشت مو یا پیوند مو یکی از بهترین و موثرترین راههای درمان قطعی ریزش مو میباشد.البته در کنار این روش درمانی روشهای دارو درمانی نیز وجود دارد که استفاده از داروی ماینوکسیدیل یکی از شاخص ترین این درمانهاست.اما امروزه ثابت شده است که موثرترین درمان ریزش مو و طاسی سر بخصوص در ریزش آندروژنیک  روش کاشت مو طبیعی میباشد.برای درمان ریزش آندروژنیک، موهای خود شخص از ناحیه پشت سر برداشته شده و در قسمت جلوی سر کاشته میشوند. موهای کاشته شده به این روش دیگر دچار ریزش نمیشود زیرا موهای ناحیه ی پشت سر فاقد گیرنده های هورمون مردانه هستند و هورمون مردانه (آندروژن) بر این ناحیه اثر ریزشی ندارند.تکنیک های کاشت مو در سالهای اخیر دچار رشد بسیار چشگیری شده اند.در گذشته براساس برداشت توده هائی کوچک از موی پس سر با وسیله ای بنام پانچ انجام میگرفت اما بدلیل عدم تکنولوژی پیشرفته تعداد موهای برداشت شده بیش از 15 یا 20 عدد بود و در نتیجه نمای ظاهری ناحیه ی کاشته شده بسیار غیرطبیعی بود.

امروزه با رشد تکنولوژی از  دستگاهها و تکنیک های جدیدتری به نام مینی گرافت و میکروگرافت استفاده میشود. در روش مینی گرافت تکه های پیوندی دارای 4 تا 10 تار مو بوده و در روش میکروگرافت به حدود 1 تا 3 تارمو میرسد. روش میکروگرافت توانست رضایت عده ی کثیری را جذب کند و امروزه اکثر پیوندهای مو به این روش انجام میشوند. تمامی تکنیک هائی که در زیر از آنها نام برده میشود، از روش میکروگرافت پیروی میکنند.لازم به ذکر است که از نظر کارشناسی بهترین و موفقترین کاشت مو زمانی است که ظاهر طبیعی فرد حفظ شود و دوم اینکه در ناحیه دهنده و گیرنده مو زخم یا اسکار مشهود و جدی دیده نشود.در ادامه این مقاله با انواع مهم و رایج کاشت مو در دنیا اشاره میشود.

کاشت مو

کاشت مو به روش FUT


در کاشت مو به روش FUT یا Follicular Unit Transplantation جراح ابتدا در ناحیه طاس سر با دقت سوراخهایی را برای کاشت مو ایجاد میکند سپس یک برش از ناحیه ی پشت سر ایجاد میشود و در واقع قسمتی از پوست ناحیه پشت سر برداشته میشود.ابعاد این برش بستگی به وسعت منطقه طاسی و شرایط پوست و حجم موهای پشت سر شخص دارد.بعد از برش،پیاز موها یا فولیکولها با دقت به فولیكول های یك تا سه تار مویی تقسیم میگردد و در ادامه این فولیکول ها در سوراخ هائی كه قبلاً  در ناحیه طاس مو ایجاد شده،قرار داده میشوند.

مزایای کاشت مو به روش FUT


یکی از مزایای کاشت مو به روش FUT سرعت بالای کاشت مو عبارتست از امكان كاشت مو در یك جلسه و همچنین ایجاد تراكم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی نیز از مهمترین مزایای این روش کاشت مو میباشد.

معایب کاشت مو به روش FUT


مهمترین عیب در این روش کاشت مو ایجاد برش بزرگ و باقی ماندن اسكار در پشت سر میباشد ، همچنین كاسته شدن حجم بانك مو در ناحیه برداشت و محدودیت انجام آن در كسانی كه پوست سرشان قابلیت اتساع (کشیدن) ندارد یا در مراحل اولیه ی ریزش مو قرار دارند از دیگر معایب کاشت مو به روش FUT میباشد . به علاوه وجود عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت و درد وخونریزی بی حسی در ناحیه برش  از دیگر معایب آن است

کاشت مو

کاشت مو به روش FIT


در کاشت مو به روش FIT یا Follicular Isolation Technique پزشک به كمك ابزاری که پانچ نامیده میشود واحدهای مو یا فولیکول ها را به ترتیب از ناحیه ی پشت سر خارج کرده و پس از جمع آوری، در سوراخ ههای که در ناحیه طاس سر ایجاد میشود،قرار میدهد. در این روش کاشت ممکن است در عرض یک جلسه ناحیه طاس سر کاشته شود یا نیاز به جلسات بیشتری باشد.کاشت مو به روش FIT به صورت اتوماتیک و با دستگاه نیز قابل انجام است ولی به دلیل احتمال آسیب رسانی به پوست سر اینکار در اکثر مواقع بصورت دستی انجام میشود.

مزایای کاشت مو به روش FIT


یکی از مهمترین مزایای کاشت مو به روش FIT عدم باقی ماندن هرگونه زخم یا برش یا اسکار پس از انجام این عمل میباشد . همچنین در این روش امكان کاشت مو برای افرادی كه تمایل به انجام جراحی ندارند و یا اشخاصی که تراکم موی ناحیه دهنده ی پیوند بسیار کم است وجود دارد . علاوه بر این عدم نیاز به پانسمان و مراقبت اختصاصی از زخم پس از کاشت مو و خونریزی بسیار کم و امکان برداشت موها در جلسات متعدد از دیگر مزایای این روش میباشد.

معایب کاشت مو به روش FIT


از مهمترین معایب کاشت مو به روش FIT وجود محدودیت در تعداد برداشت در یك جلسه و كاهش زمان حیات پیوندها در اثر طولانی بودن روند این كار میباشد. همچنین احتمال آسیب رسیدن به ناحیه ی زاینده ی ریشه ی مو در حین برداشت با پانچ و طولانی بودن زمان انجام این روش نیز از دیگر معایب کاشت مو به روش FIT است.

کاشت مو به روش FUE

کاشت مو به روش FUE


در روش FUE که نام کامل آن Follicular Unit Extraction میباشد. این روش نیز در حقیقت همان روش FIT است با این تفاوت که در این روش از یک پانچ مخصوصی بسیار با دقیق تر استفاده میشود که برای برداشت فولیکول از ناحیه دهنده فقط یک میلیمتر به پوست سر نفوذ میکند و در نتیجه سوراخهاي كوچكي بين موها به جا ميماند به طوري كه احتياج به بخيه ندارند.

این روش کاشت مو به عنوان پيوند موي بدون بخيه و پانسمان معروف است.سپس گرافتها یا فولیکولهای برداشت شده به ناحیه کم مو یا طاس منتقل و در سوراخهایی که قبلا توسط پزشک ایجاد شده اند، قرار داده میشوند.این روش برای افراد نظامي كه مجبورند هميشه موهايشان را كوتاه نگه دارند و یا براي ترميم ابرو و يا قسمت كوچكي از سر كه نياز به گرافت زياد ندارد کابرد دارد.

مزایای کاشت مو به روش FUE


مهمترین مزیت کاشت مو به روش FUE اینست که اسکار یا جای زخمی در سر باقی نمیماند و همینطور انجام این روش بدون بخيه و پانسمان انجام میگردد و  درد بعد از عمل در این روش بسیار كم است.

معایب کاشت مو به روش FUE


یکی از مهمترین معایب کاشت مو به روش FUE آسیب دیدن درصد بالایی از فولیکول ها در هنگام برداشتن با پانچ است و همچنین آسيبهاي ميكروسكوپيك به گرافت و كاهش درصد رشد آنها نیز از معایب دیگر این روش میباشد.

کاشت مو به روش SAFER


روش SAFER از سال 2009 تحولی تازه در شیوه های كاشت مو ایجاد كرد.این روش برای نخستین بار در فرانسه انجام شد. در این روش از دستگاه بسیار پیشرفته ای برای برداشت فولیکول های مو استفاده میشود که هیچکدام از معایب پانچ های قبلی را ندارد.پنچ های ظریف ابن دستگاه که طولی حدود یک میلیمتر دارند در حال چرخش و مكش همزمان وارد قسمت بالایی پوست (حدود 3 میلیمتر) شده و فولیکول های مو به آرامی و با دقت و سرعت زیاد از ناحیه دهنده برداشت میشوند و سپس بدون دخالت دست و بطور خودکار در یک محفظه استریلیزه نگهداری میشوند و در نهایت در سوراخهایی که در ناحیه طاسی ایجاد شده اند کاشته میشود.

مزایای کاشت مو به روش SAFER


از مهمترین مزایای کاشت مو به روش SAFER میتوان به آسیب بسیار کم به فولیکولهای مو در زمان برداشت و کاشت ، تراکم زیاد و ظاهری طبیعی مو و همچنین احتمال ایجاد زخم و عفونت در حد صفر و همچنین ترمیم سریع در ناحیه برداشت اشاره کرد .

کاشت مو به روش BHT


کاشت مو به روشBHT یا Body Hair Transplantation ،در این روش کاشت مو به علت عدم وجود بانک موی مناسب در پشت سر فرد از نواحی مانند اطراف قفسه سینه ، کتف ، ران و کمر و …استفاده میشود. فولیکولهای مو با ابزاری مخصوص یا همان پانچ از این نواحی برداشته شده و به ناحیه طاس سر پیوند زده میشود. در بعضی مواقع این روش به عنوان مکمل در کنار روشهای دیگر استفاده میگردد.یکی از بزرگترین معایب این روش کیفیت نه چندان مناسب این موهاست. در مقالات بعدی راجب این روش بیشتر صحبت میشود.

هزینه کاشت مو


هزینه کاشت مو با توجه به نوع روش و مهارت پزشک و شهر به شهر متفاوت است اما در مجموع این هزینه بر اساس تعداد تار موی کاشته شده محاسبه میگردد.

سوالات رایج درکاشت مو


  1. چه مدتی پس از کاشت مو ، موها شروع به رشد ميکنند؟ فوليکول هاي مو بعد از حدود 4 الي 6 ماه پس از کاشت مو شروع به رشد ميکنند که در ابتدا موها نازکتر بوده و پس از حدود 9 ماه ضخامت مطلوب را پیدا خواهند کرد.
  2. آیا انجام عمل کاشت مو برای اصلاح طاسی سر خانم ها هم امکان پذیر است؟ در صورت تشخیص متخصص پوست و مو و بررسی موضع مورد نظر،این امکان برای خانم ها نیز وجود دارد.
  3. در هر جلسه ، چند گرافت روی سطح پوست سر کاشته میشود ؟ بسته به میزان تراکم ناحیه دهنده مو ، میتوان بین 3000 تا 5000 گرافت در ناحیه گیرنده کاشت که هر گرافت شامل 1 تا چند تار مو ميباشد.
  4. برای ناحیه دهنده مو و جای خالی موهای پشت سر چه اتفاقی میافتد ؟ به دلیل ظرافت انجام این عمل ، محل خالی ناحیه دهنده مو به هیچ وجه آثار کنده شدن یا برداشت مو را نخواهد داشت.
  5. عوارض کاشت مو چیست ؟ هر عملی به تناسب نتایج و روش آن دارای عوارض مخصوص به خود میباشد اما کاشت و پیوند موی طبیعی دارای عارضه مهم و ماندگاری نیست.
  6. آيا ريزش موي سر توسط دارو و يا مصرف داروهاي گياهي درمان ميشود؟ تا به امروز تنها راه قطعي علاج کم پشتي موي سر، کاشت مو به روشهای گفته شده ميباشد. درمانهاي داروئي یا بدون اثر و یا موقتي است و یا فقط طول دوره ريزش موي سر را طولاني ميکنند اما نمیتواند باعث جلوگيري از ريزش مو بطور دائم گردند.