لیپوماتیک یا پیکرتراشی

دستگاه لیپوماتیک از پیشرفته ترین و مدرنترین دستگاه های تخلیه چربی درجهان میباشد که توسط یک جراح المانی ابداع شده است.این دستگاه مورد تایید سازمان غذایی دارویی آمریکا FDA بوده و امروزه در50 کشور جهان مورد استفاده قرار میگیرد، با استفاده از این روش مؤثر و دقیق، تخلیه چربی به صورت کاملا یکنواخت و طبیعی از مناطقی مانند شکم، پهلو، پشت، باسن، ران، ساق انجام میشود و حتی میتوان حجم اندکی از چربی‌های موضعی در مناطقی مانند غبغب، بالای سینه، بزرگی سینه آقایان، اطراف زانو را برداشت و بنابراین اندامی زیبا و متناسب را در یک جلسه بدست آورد به همین دلیل این روش به پیکرتراشی نیز معروف است.

لیپوماتیک چیست؟


لیپوماتیک در واقع نام یک دستگاه خارج کردن چربی از بدن میباشد.در لیپوماتیک با استفاده از امواج اینفراسونیک و ارتعاش و نوسان ثابت حول یک محور(کانولا) سلولهای چربی بدون تخریب از یکدیگر جدا شده و سپس این چربی ها بصورت مایع و تقریبا سالم توسط همان کانولا از زیر پوست  خارج میگردند(کانولا با ایجاد یک سوراخ 3 تا 5 میلیمتری  وارد بدن میشود).به همین دلیل است که از سلول های چربی خارج شده در لیپوماتیک میتوان مجددا بعنوان فیلر برای حجیم سازی گونه و صورت و یا سایر اعضاء استفاده نمود. قابل ذکر است که این چربی بمراتب دارای دوام بیشتر و تورم کمتر پس از تزریق بعنوان فیلر میباشد و نسبت به چربی کشیده شده توسط ساکشن برای حجیم سازی بسیار سالمتر است.مهمترین ویژگی این تکنیک استفاده از فرکانس های پایین ارتعاشی میباشد که این خاصیت مزایای متعددی از جمله خونریزی کمتر ، بهبود سریع تر ، دوران نفاهت کوتاه تر ، نتایج موثرتر درمانی و مهم تر از همه جلوگیری از سوختگی پوست را شامل میشود .

لیپوماتیک

هزینه و قیمت در عمل لیپوماتیک


عمل لیپوماتیک یک عمل زیبایی محسوب شده و بنابراین تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار ندارد.قیمت و هزینه در عمل لیپوماتیک با توجه به اینکه امروزه طبق دستور نظام پزشکی حتما باید در مرکز جراحی محدود انجام شود در همه جا تقریبا یکسان بوده و البته باز بستگی به پزک متخصص و مقدار حجم  چربی و همینطور به تعداد نواحی برداشت چربی دارد.اما معمولا بین 5 میلیون توملن تا 10 میلیون تومان میتواند باشد.

مزایای لیپوماتیک یا پیکرتراشی نسبت به سایر روشهای مشابه


 • در لیپوماتیک لایه چربی زیر پوست در بسیار یکنواخت تر از روشهای دیگر تخلیه چربی است.
 • نیاز به بستن گن در این روش برای بیمار دو هفته است که در مقایسه با ساکشن سنتی ( 6 ماه ) و لیزر لیپولیز ( 4-2 ماه ) بسیار کوتاهتر است. در عین حال بستن گن 40-30 روز برای بهتر جمع شدن پوست توصیه میگردد.
 • جمع شدن پوست در روش لیپوماتیک نسبت به روشهای دیگر ساکشن چربی بدلیل صدمه کمتر به بافت های پوستی بمراتب بهتر از سایر روشهاست.
  گرچه جمع شدن پوست در لیپوماتیک نسبت به روشهای دیگر بسیار بهتر صورت میگیرد ولی در مواردی که شلی و افتادگی پوست زیاد باشد نیاز به عمل جراحی وجود خواهد داشت. با اینحال عمل جراحی پس از لیپوماتیک نسبت به بیمارانی که با لیپوماتیک چربیهای آنها تخلیه نشده است،عمل محدودتر با برش کوچکتری خواهد بود و در بسیاری از موارد ابدومینوپلاستی که نیاز به در آوردن ناف وتغییر محل ناف میباشد، پس از عمل لیپوماتیک می توان ناف را در جای خود حفظ کرد و افتادگی پوست زیر شکم را با برش محدودتری برطرف نمود.
 • در عمل لیپوماتیک بیحسی موضعی کافیست و بیمار درد  کمتری دارد در حالیکه در روشهای دیگر ساکشن چنانچه با بیحسی موضعی انجام گیرد معمولا بیمار احساس ناراحتی و درد دارد و معمولا نیاز به داروهای آرام کننده و خواب آور و حتی بیهوشی خفیف میباشد.
 • تورم و ترشحات پس از عمل در روش لیپوماتیک بسیار کمتراز سایر روشهاست و ترشح از محل ساکشن نهایتا 36 ساعت طول میکشد در حالیکه در روشهای دیگر ساکشن طولانیتر است.
 • ریسک عفونت در لیپوماتیک بسیار کم میباشد.
 • احتمال آمبولی چربی در عمل لیپوماتیک نسبت به روشهای دیگر ساکشن بسیار کم میباشد و تاکنون گزارش نشده است.
 • لیپوماتیک نیاز به بستری ندارد و بیمار بلافاصله بعد از عمل می تواند بسر کار بازگردد.
 • خستگی و کوفتگی پس از عمل در لیپوماتیک نسبت به روشهای دیگر تخلیه چربی بمراتب کمتر است.

سوالات رایج در لیپوماتیک یا پیکرتراشی


 1. کبودی ها تا چه مدت بعد از لیپوماتیک ادامه دارد؟ کبودی ها 2 هفته کامل طول میکشد و 7 روز بعد از لیپوماتیک رنگ کبودی به رنگ ارغوانی تبدیل میشود.
 2. چگونه میتوان نتیجه بعد از لیپوماتیک را بهتر کرد؟ دوری جستن از غذا های نمکی و چربی در ماه اول از لیپوماتیک ایده ال است و به طور کلی کاهش 1 تا 3 سایز بعد از عمل مناسب است ماساژ بعد لیپوماتیک با لوسیون در کاهش ورم کمک میکند.
 3. بعد از جراحی لیپوماتیک چه کارهایی را نباید کرد؟ به هیچ عنوان ناحیه لیپوماتیک شده را کمپرس سرد و یا گرم نکنید.
 4. ایا اختلال قاعدگی بعد از انجام جراحی لیپوماتیک نرمال است؟ جلو یا عقب افتادن و همچنین تب مختصر بعد از لیپوماتیک به علت رفلکس بدن به ترومای لیپوماتیک میباشد.
 5. تا چند روز بعد از جراحی لیپوماتیک ترشح خونی ادامه دارد؟ 2 تا 3 روز بعد از لیپوماتیک ترشح کاهش میابد.
 6. چرا بعد از در اوردن گن دچار سرگیجه میشویم؟ گن بعد لیپوماتیک وقتی برداشته میشود مخصوصا در قسمت پاها باعث افت فشار میشود لذا توصیه به 10 دقیقه دراز کشیدن بعد از در آوردن گن لیپوماتیک میشود.
 7. چه موقع بعد از لیپوماتیک میتوان به حمام یا سونا واستخر رفت؟ حمام به صورت ساده و اب ولرم از همان روز بعداز لیپوماتیک قابل انجام است اما رفتن به استخر و از 2 هفته بعد و همچنین وان ابگرم و سونا از یک ماه بعد لیپوماتیک قابل انجام است.
 8. آیا بعد از لیپوماتیک میتوان رانندگی کرد یا به سفر رفت؟ حدودا 3 تا 5 روز بعد لیپوماتیک درد رفع شده و 2 هفته بعد هم میتوان به سفر رفت.
  چرا در نواحی لیپوماتیک شده احساس سوزن سوزن شدن وجود دارد؟ تغییر حس پوستی بعد از لیپوماتیک شایع میباشد و برگشت به حس نرمال 3 تا 6 ماه طول میکشد. ماساژ ملایم به برگشت حس کمک میکند.