لیزر مو های زاید

لیزر موهای زاید یکی از روش های از بین بردن موهای زاید بدن است . موهای قسمت هایی از صورت و چانه،زیر بغل و بیکینی،دست و پا و کمر از جمله مواردی هستند که وجود آنها خوشایند نبوده و افراد مخصوصا خانمها تلاش میکنند که با روشهای مختلف از شر این موها خلاص شوند. لیزر یکی از روشهای جدید و مدرن و کم خطر برای از بین بردن موهای زاید میباشد. با استفاده از این دستگاه ، مو های زاید و بعد از چند جلسه این موها به میزان قابل توجه و چشمگیری حذف میگردند. در این روش با شلیک طول موجهای مناسب فولیکولها یا ریشه های مو مورد هدف قرار میگیرد. مکانیسم اثر لیزر هدف قرار دادن ملانین یا همان رنگدانه تیره مو به وسیله طول موج خاصی از اشعه است که باعث ایجاد حرارت شده و متعاقب آن تخریب سلول های زاینده مو در ناحیه فولیکول صورت میگیرد.

لیزر موهای زائد

بهترین دستگاه لیزر مو های زاید


ادعای زیادی توسط شرکت های سازنده لیزر مو وجود دارد و مقالات مختلف هر کدام از برتری یکی از لیزر ها سخن میگویند ولی بنا بر مشاهدات و به طور کلی میتوان گفت که لیزر الکساندرایت بهترین عملکرد را دارا بوده است و صد البته لیزر موی دایود و Nd-YAG برای پوستهای تیره عوارض کمتری دارد. نکته ای که باید دقت کرد تنظیم پارامترها در هر یک از این دستگاهها است. اگر تنظیم پارامترها دقیق انجام نشود مسلما این روش نمیتواند حداکثر کارایی خود را داشته باشد.

عوارض لیزر موهای زاید


از شایع ترین عوارض لیزر موهای زاید میتوان به قرمز شدن رنگ پوست ناحیه لیزر شده و در موارد نادر عوارضی مثل تاول و اسکار که بدلیل عدم انتخاب دستگاه مناسب یا عدم تنظیم مقدار طول موج بوجود میاید اشاره کرد .

هزینه لیزر موهای زاید


هزینه  این روش دارای تقریبا یک استاندارد مشخصی در بعضی از مناطق بدن میباشد ، اما در مجموع باید گفت که با توجه به نوع دستگاه مورد استفاده و جنسیت فرد کمی متغیر است.

سوالات رایج


 1. چند جلسه برای از بین بردن کامل موهای یک ناحیه لازم است ؟ لیزر مو های زاید معمولاً در طی جلسات متعدد(بین3الی6 جلسه) و در فاصله زمانی 6-4 هفته انجام میشود.
 2. میزان کاهش مو های زاید در پایان جلسات چقدر است ؟ اگر فردی فواصل زمانی جلسات را دقیق رعایت کند و بیماری هورمونی زمینه نداشته باشد در پایان جلسات مقدار موهای زائد به میزان بیش از 90 درصد کاهش مییابد و آن مقدار باقیمانده نیز بسیار ضعیف و نازک میگردند.
 3. آیا برداشتن مو ها در بین جلسات لازم است ؟ در فواصل جلسات معمولاً ناحیه مورد درمان فاقد مو بوده و شخص نیازی به استفاده از روش های متداول برداشتن مو مثل تیغ زدن یا بند انداختن ندارد.
 4. آیا با انجام لیزر مو احتمال سرطان افزایش می یابد ؟ خیر.تا کنون هیچ نوع سرطان زایی برای درمان موهای زاید به وسیله لیزر گزارش نشده است.
 5. آیا لیزر مو های زاید روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر میگذارد؟ خیر. میزان نفوذ لیزر مو در حد چند میلیمتر است بنابراین اصلا به بافتهای زیرین نمیرسد. بدلیل طول موج خاص لیزر، انرژی آن به صورت گرما و فقط در ماده هدف(در این مورد رنگدانه ملانین) آزاد میشود.
 6. آیا انجام لیزر موی زاید دردناک است؟ میزان درد در افراد مختلف متفاوت است. درد لیزر بسیار به عملکرد سیستم خنک کننده بستگی دارد(هر چه سیستم خنک کننده بهتر عمل کند درد لیزر کمتر است).به طور کلی میتوان گفت درد آن درحد متوسط است و شدید نیست. افرادی که حساس به درد هستند میتوانند قبل از انجام لیزر از پماد بیحس کننده استفاده کنند. معمولا درد لیزر دایود(Diode) از الکساندرایت(Alexandrite) بیشتر است.
 7. آیا انجام لیزر مو در زمان حاملگی اشکالی دارد ؟ تحقیقات انجام شده نشان داده که انجام لیزر مو در هنگام حاملگی هیچ عارضه ای برای مادر و جنین ندارد حتی اگر لیزر مو روی شکم خانم باردار انجام شود.
 8. اقدامات لازم قبل از انجام لیزر مو های زاید چیست ؟ باید دو هفته قبل از انجام لیزر مو های محل مورد نظر با تیغ تراشیده شود. قبل از انجام لیزر باید موضع شسته شود تا کرم یا آرایش کاملاً پاک شود.
 9. اقدامات لازم بعد از انجام لیزر مو چیست ؟ باید به مدت سه روز هر 12 ساعت از کرم هیدروکورتیزون استفاده کرد. مصرف ضدآفتاب هر 2 ساعت نیز لازم است.
 10. چه مواردی باید به هنگام انتخاب روش درمان لیزر مو مورد توجه قرار گیرد ؟ انتخاب مرکز درمانی مجهز که انواع لیزر برای تیپ های پوستی متفاوت را داشته باشد.دستگاه لیزر انتخاب شده بایستی از انواع ساخته شده در کمپانی های معتبر دنیا بوده ترجیحا” مورد تایید سازمان دارو و غذای امریکا (FDA) باشد.اینکار توسط افراد متخصص پوست که تجربه کافی در این زمینه دارند انجام گیرد.
 11. آیا لیزر مو های زاید برای مردان نیز قابلیت استفاده دارد ؟ بله. در ناحیه خط ریش، گردن، ابروها یا در ناحیه اندامها و تنه برای آقایان کاربرد داشته و استفاده میشود.