جراحی زیباسازی واژن یا لابیاپلاستی

کوچک کردن لبهای آلت تناسلی در بانوان به روش جراحی ، اصطلاحا جراحی زیبای واژن یا لابیاپلاستی گفته میشود.جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی در هر شخص با توجه به ویژگیهای ژنتیکی،ارثی،سن و …با فرد دیگر میتواند متفاوت باشد.امروز جراحی زیبایی واژن در دنیا و ایران بسیار رایج شده است که نشاندهنده رضایت افراد از این عمل میباشد.لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن در زنانی انجام میشود که لابیای بزرگ دارند که میتواند به دلیل ژنتیکی یا افزایش سن و یا زایمان و غیره باشد.اگر عمل زیبایی واژن روی لابیای کوچک دستگاه تناسلی انجام شود به آن لابیاپلاستی مینور میگویند و اگر عمل زیباسازی واژن بر روی لابیای بزرگ دستگاه تناسلی انجام گردد اصطلاحا به آن جراحی لابیای ماژور میگویند.

کاربرد عمل جراحی زیباسازی واژن یا لابیاپلاستی


از مزایا و کاربردهای جراحی زیبایی واژن یا لابیا پلاستی می توان به داشتن ظاهر زیباتر در ناحیه تناسلی ، اصلاح عدم تقارن لب های آلت تناسلی که یکی از مشکلات و  مسائل شایع بانوان میباشد اشاره کرد . همچنین از دیگر مزایای آن میتوان به جلوگیری از احساس درد در لبهای واژن بدلیل سایش به لباس زیر و یا پوشیدن لباس تنگ یا دوچرخه سواری و غیره و کاهش تحریک کلیتوریس بدلیل وجود حجم زیادی چین پوستی روی آن و رعایت مسائل بهداشتی اشاره کرد .

عمل زیباسازی واژن
عمل زیباسازی واژن

تکنیک های  جراحی زیباسازی واژن یا لابیاپلاستی (مینور)


Trim Technique labiaplasty

در عمل زیباسازی واژن به این روش ، لبهای داخلی توسط یه گیره یا پنس محصوص نگه داشته شده و بوسیله یک برش طولی قسمتهای اضافی لابیا برداشته شده و لبه های آن بخیه زده میشوند. این نوع جراحی حدود یک ساعت زمان نیاز دارد.

Wedge Technique labiaplasty

در عمل زیباسازی واژن به این روش با ایجاد برش V شکل در لبه های آلت تناسلی بیشتر از بافتهای مرکزی و قسمتهای بیرون زده برداشته میشود.گرچه این تکنیک نیاز به زمان بیشتری دارد اما نتایج بسیار بهتری در بر خواهد داشت. ضمنا جهت عمل جراحی بیهوشی عمومی توصیه میشود اما بی حسی موضعی نیز امکان پذیر است.باید توجه داشت که انجام این عمل ظرافت خاص خود را دارد و بهتر است توسط جراحان با تجربه و ماهر انجام گیرد.

جراحی زیباسازی واژن یا لابیاپلاستی ماژور


عمل جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی ماژور به عمل زیباسازی لابیای بزرگ در دستگاه تناسلی بانوان گفته میشود.این عمل برای افرادیکه لابیا ماژور بزرگ و چاق دارند بطوریکه در زیر شلوار یا دامن بصورت یک برامدگی یا باد کردگیدیده میشود.این عمل میتواند همزمان با عمل لابیاپلاستی مینور انجام شود. این عمل باعث مشخصتر شدن کلیتوریس و لابیا مینور شده و ممکن است خط بخیه یک تغییر رنگ بین قسمت روشن و تیره تر باشد که اهمیتی ندارد.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی عمل جراحی زیباسازی واژن یا لابیاپلاستی


از عوارض جانبی و خطرات احتمالی عمل جراحی زیباسازی واژن یا لابیاپلاستی میتوان خونریزی ، عفونت ، جای زخم (اسکار) بدشکل ، حساسیت و درد حین نزدیکی و افتادن فاصله در کناره قدامی لابیا اشاره کرد . در کمتر از ۱% موارد ، فیستول ( سوراخ ) یا باز شدن محل عمل اتفاق میافتد. در این عمل ، بندرت بیمار برای چند ماه ناراحتی دائم دارد که معمولا با مصرف یک پماد کورتونی قوی به مدت چند هفته بهبود خواهد یافت.

مراقبت بعد از عمل جراحی زیباسازی واژن یا لابیاپلاستی


مراقبت های معمول بعد از جراحی واژن شامل استفاده از کمپرس سرد به مدت ۲ روز ، استفاده از پماد تتراسایکلین به مدت ۲ روز ، استفاده از کپسول سفالکسین S.D به مدت ۷ روز هر ۶ ساعت ، جلوگیری از نزدیکی جنسی به مدت ۶ هفته ، اجتناب از ورزش های سبک به مدت ۳ هفته و ورزشهایی مثل یوگا اسب سواری و موتور سواری به مدت ۸ هفته میباشد . البته محل بخیه ها ممکن است بعد از چند هفته خارش و ناراحتی داشته باشد که با استفاده از یک پماد بهتر میشود. بخیه ها نیز بعد از 6 هفته جذب میشوند.

هزینه عمل جراحی زیبا سازی واژن یا لابیاپلاستی


عمل زیباسازی واژن یک عمل زیبایی شمرده میشود و بنابراین تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار ندارد.هزینه این عمل با توجه به نوع عمل ،شهر یا منطقه محل زندگی افراد و اینکه در کلینیک انجام شود یا در بیمارستان متغیر است اما در مجموع عمل گرانی محسوب نمیشود.