عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از قدیمی ترین و در عین حال رایج ترین و مهمترین جراحی های زیبایی در دنیاست.عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی بیشتر برای زیباسازی ظاهر بینی انجام میگیرد اما گاهی اوقات برای برطرف کردن گرفتگی بینی بر اثر پولیپ ها یا به خاطر وجود انحراف و شکستگیها بر اثر صدمات ورزشی یا صوانح مختلف نیز انجام میشود.در هر صورت باید اعتراف نمود که  عمل جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین اعمال جراحی زیبایی در ایران است.عمل جراحی بینی در سرتاسر دنیا نیز طرفداران زیادی دارد اما در بعضی از کشورها به دلایل مختلف از جمله ویژگی های قومی و ژنتیکی و یا فرهنگی واجتماعی،تقاضای بیشتری برای عمل جراحی بینی وجود دارد. عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی بسته به افراد مختلف میتواند منجر به کوچک یا بزرگ شدن اندازه بینی ، تغییر شکل بینی ، پهن تر یا باریک تر شدن نوک بینی و یا تغییر ارتفاع یا طول بینی منجر گردد.به عنوان مثال در شرق آسیا تقاضا برای بزرگ شدن بینی زیاد است و در افریقا تقاضا برای باریکتر شدن بینی رایج تر میباشد.امروزه در دنیا از دو روش در عمل جراحی بینی استفاده میشود که به آنها خواهیم پرداخت.

عمل جراحی بینی به روش باز


در عمل جراحی بینی به روش باز بدین صورت عمل میشود که ابتدا جراح یک برش بر روی دیواره وسط بینی یا ناحیه کلوملا ایجاد میکند و بدین ترتیب پوست بینی را از اسکلت زیری جدا کرده و بینی کاملا بالا زده میشود. بدین ترتیب جراح دید بسیار خوبی به آناتومی بینی و اشکالات موجود در آن داشته و جراح آسانتر میتواند تغییرات لازم و پیچیده تری را انجام دهد.. در عمل جراحی بینی به روش باز جرا میتوانداصلاح غیر قرینگی ها ،قرار دادن و ثابت کردن پیوندهای غضروفی را براحتی انجام دهد.طبق امار عمل جراحی بینی به روش باز بدلیل اینکه انتظارات بیماران را بیشتر برآورده میکند بیشتر مورد توجه جراحان قرار دارد.

عمل جراحی بینی به روش بسته


در عمل جراحی بینی به روش بسته بدین صورت عمل میشود که تیغ جراح از طریق سوراخهای بینی وارد بینی شده و تغییرات لازم بر روی بافت بینی انجام میشود و هیچ برشی روی پوست بینی دیده نمیشود. در این روش پوست بینی به صورت محدود از اسکلت استخوانی ، غضروفی زیر خود جدا شده و بوسیله ابزار مخصوص بالا نگه داشته میشود تا جراح بتواند تغییرات لازم را اعمال نماید. یکی از اشکالان عمل جراحی به روش بشته این است که دید جراح نسبت به بافتهای درون بینی کم بوده و در نتیجه قدرت مانور جراح برای تراشیدن و شکل دادن کمتر است. اما مزیت این روش اینست که هیچ برشی روی پوست بینی وجود ندارد و زمان عمل و نیز تورم بعد از عمل کمتر است. عمل جراحی به روش بسته برای موارد ساده تر مثل برداشتن قوز بینی و جمع کردن معمول نوک بینی بسیار کاربرد دارد.

عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی

 عمل جراحی بینی و عوامل موثر در نتایج آن

-نوع بینی : نوع بینی در نتیجه عمل جراحی بینی نقش بسیار تعیین کننده ای دارد. دو نوع بینی استخوانی و گوشتی در افراد وجود دارد. نتیجه عمل در بینی های استخوانی بسیار بهتر از بینی های گوشتی است. در مجموع سه بافت استخوان، غضروف و پوست بینی عوامل تاثیر گذار بر روی عمل جراحی بینی هستند. به عنوان مثال پوست ضخیم و چربی موجود در بینی های گوشتی اجازه کوچک کردن زیاد را به جراح نمیدهد.

-تکنیک جراح : مهمترین عامل در زیبایی جراحی بینی به جراح و تکنیکهای جراحی وی و از همه مهمتر به تجربه جراح بستگی دارد. یک جراح با تجربه میتواند با بکارگیری تکنیکهای مناسب بهترین نتیجه را در جراحی بینی بدست آورد.

-مراقبت های پس از عمل جراحی بینی : این عامل بیشتر به خود فرد بستگی دارد. جراح تمامی توصیه های لازم بعد از عمل جراحی بینی را به صورت مکتوب به بیمار خاطرنشان میکند از جمله نحوه خوابیدن در دوران نقاهت یا نوع تغذیه و یا زدن جسب رو ی بینی و …. اجرای دقیق این توصیه ها و مراجعات لازم به پزشک معالج ،در رسیدن به نتیجه دلخواه بسیار موثر است.

هزینه و قیمت عمل جراحی بینی


هزینه و قیمت عمل جراحی بینی یا رینو پلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد.به عنوان مثال هزینه این عمل در تهران با شهرستان ها یکسان نیست یا بعضی از پزشکان با تجربه هزینه بیشتری برای عمل جراحی بینی دریافت میکنند.خود بینی شخص و مقدار تغییرات لازم در بینی نیز از عوامل تاثیر گذار در این جراحی میباشد.

عوارض عمل جراحی بینی


از شایع ترین عوارض عمل جراحی بینی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نا متقارن بودن سوراخ بینی : در بعضی از بیماران سوراخهای بینی نامتقارن است که اغلب ممکن است دراثر تورم ناشی از عمل باشد که با برطرف شدن تورم این اختلاف نیز از میان میرود .
  2. بینی زینی شکل : این عارضه بر اثر تراشیدن بیش از اندازه قوز غضروفی-استخوانی پشت بینی بوجود میاید که به دلیل تخمین نادرست یا تجربه کم جراح ایجاد میشود.
  3. اشکال هشتی شکل :در این عارضه که به دلیل کم تجربگی جراح صورت میگیرد در حد فاصل هرم استخوانی و غضروفی به دلیل تراش دادن بیش از اندازه طاق بینی ،بینی فرد دو تکه به نظر میرسد بعلاوه مشکل تنفسی نیز برای فرد بوجود میآید.
  4. باریک شدن بیش ازاندازه نوک بینی : در بعضی موارد دیده میشود که به دلیل اصرار بیش از حد فرد به کوچک شدن نوک بینی ،جراح نوک بینی را بیش از اندازه باریک کند و بینی نازیبا و مصنوعی میشود.
  5. بالا رفتن بیش از حد نوک بینی : در بحث زیبا سازی بینی زاویه نوک بینی در مردها و زن ها متفاوت است و این اندازه در مردها تقریبا 90 درجه و در مورد خانم ها این عدد 110 درجه است در بعضی موارد جراح این نکته ظریف را رعایت نکرده و نوک بینی بیش از اندازه استاندارد به بالا میرود که اصطلاحا بینی خوکی لقب گرفته جلوه ای نازیبا دارد.
  6. کوچک شدن بیش از حد پره های بینی این مشکل بیشتر در بینی های گوشتی دیده میشود.
  7. کم یا زیاد شدن پره وسطی بینی : در بعضی موارد جراح به تناسب محل پرده های بینی با پره وسطی دقت لازم را به خرج نداده و باعث میگردد که این پره یا به سمت داخل بینی کشیده شده باشد یا بیش از حد بیرون زده باشد که از نیمرخ ظاهر نامطلوبی دارد.

سوالات رایج در عمل جراحی بینی


  1. آیا مدت زمان معینی برای نگهداری چسب بینی وجود دارد ؟ خیر. به طور متوسط این زمان 5 الی 7 هفته میباشد. در این مدت هفته ای ۱ یا ۲ بار چسب بینی تعویض می گردد. افرادی که دارای پوست ضخیم تری هستند معمولا مدت زمان بیشتری به نگهداری چسب روی بینی نیاز دارند. تشخیص پایان مدت زمان استفاده از چسب بینی به عهده پزشک جراح است.
  2. دوره استراحت بیماران پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی چه مدت است ؟ دوره استراحت بیماران بسته به بیمار و نوع عمل انجام شده متغیر و بین 4 روز تا 10 روز است .
  3. آیا مصرف آناناس تازه تورم پس از عمل جراحی زیبایی بینی را کاهش می دهد؟ بله. مصرف آناناس به صورت تازه حاوی ماده بروملین است که این آنزیم کاهش تورم را سرعت میبخشد.