جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

امروزه جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یکی از عمل های رایج در دنیا محسوب میشود. افتادگی پلک بنا به علل مختلف از جمله افزایش سن ،شل شدن عضلات اطراف چشم و یا به علت مادرزادی رخ میدهد.عمل جراحی پلک باعث کشیده شدن پوست و عضلات پلک و پشت چشم میشود. برای جراحی پلك بالا معمولا برش در چین طبیعی پلك پنهان میشود. از طریق این برش بافت چربی و پوست اضافی برداشته میشود.چون برش در امتداد خطوط طبیعی پلك بالا است ، پس از التیام جای برش به خوبی مخفی میشود.بعد از این عمل نیز جهت تنظیم کردن ابرو با پلک از لیزر استفاده کرده و لیفتینگ ابرو انجام میشود.برای جراحی پلك پایین برش اغلب درست زیر مژه ها قرار میگیرد.

از طریق این برش ، چربی ،عضله و پوست اضافی برداشته میشود و یا جهت رفع نواحی برجسته یا پف آلود، توزیع چربی ها اصلاح می گردد. در پلك پایین نیز خط برش به خوبی پنهان میشود.باید توجه داشت چون جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی حساس و نزدیک به عصب های بینایی فرد است و هر گونه اشتباه ممکن است عوارض جبران ناپذیر داشته باشد از اینرو باید توجه بیشتری در انتخاب کلینیک زیبایی و جراح متخصص داشت.

عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی برای چه افرادی کاربرد دارد؟


 • کسانی که افتادگی پلک دارند:داشتن پوست اضافی بر روی پلک بالا میتواند باعث ایجاد پف در ناحیه بالای چشم شود این مسئله باعث ایجاد ظاهر خسته و ناراحت برای فرد میشود.در حالت های شدید پف بالای چشم میتواند حتی دید فرد را نیز دچار مشکل نماید.
 • کسانی که پف زیر چشم دارند:با افزایش در بعضی از افراد پف زیر چشم ایجاد میشود. این مشکل معمولاً به خاطر کشیدگی بیش از حد لایه های پلک پایین ایجاد میشود و مشکلی است که امکان درمان آن به سادگی با استفاده از عمل جراحی پلک وجود دارد.
 • کسانی که افتادگی پوست و چین و چروک زیر چشم دارند:سست شدن پوست و بافت زیر چشم ها میتواند باعث ایجاد یک ظاهر مسن برای فرد شود و عمل جراحی پلک میتواند برای هموار کردن این چین و چروک دور چشم و افتادگی ایجاد شده مفید باشد.
عمل افتادگی پلک
عمل افتادگی پلک

عوارض جانبی جراحی پلک یا بلفاروپلاستی


عوارض جانبی در جراحی پلک و مقدار ریسک و خطرات آن در سطح حداقل قرار دارد. این درمان به صورت سرپایی یا با بستری یک روزه در بیمارستان انجام میشود. اکثر زنان استفاده کننده از این روش عوارض جانبی موقت را در نتیجه آن گزارش کرده اند که شامل اندکی قرمز شدن و التهاب یا ورم در ناحیه واژن می باشد. به هر حال اکثر علائم مشاهده شده به سرعت از بین میروند.

هزینه جراحی پلک یا بلفاروپلاستی


این عمل در بیشتر موارد یک عمل زیبایی محسوب شده و بنابراین تحت پوشش هیج بیمه ای قرار ندارد.هزینه جراحی پلک یا بلفاروپلاستی با توجه به مکان و پزشک متخصص متفاوت است اما در هر صورت جزو عمل های متوشط از نظر هزینه محسوب میگردد.

سوالات رایج درجراحی پلک یا بلفاروپلاستی


 1. آیا بعد از عمل جراحی  پلک جای بخیه بر روی پلک باقی میماند؟  به دلیل ظرافت و خونرسانی خوب پوست پلک، جای بخیه های جراحی پلک بندرت قابل مشاهده است. بخصوص در پلک بالا که زمان باز بودن چشم اصلا دیده نمیشود.محل برش و بخیه در پلک پایین باید بسیار به دقت طراحی و انجام شود تا رؤیت آن به حداقل برسد. خوشبختانه در سنین بالاتر بدلیل تغییرات پوست محل بخیه به خوبی محو میشود.البته وقتی اینکار توسط یک پزشک ماهر و خبره انجام شود نتیجه کار بسیار زیباتر خواهد بود.
 2. رفع کبودی و تورم چقدر زمان میبرد؟ مدت زمان ورم و کبودی و همچنین شدت کبودی در افراد مختلف و پوستهای مختلف با هم یکسان نیست.اما بطور معمولاکبودی و ورم تا دو هفته التیام میابد ولی گاهی کبودی مختصر بخصوص در پلک پایین و در افراد با پوست سفید و نازک تا دو ماه هم دیده شده است.
 3. نکاتی که بعد از جراحی زیبایی پلک رعایت شود؟ از فعالیت های سنگین از جمله ورزش به مدت یک ماه بهتر است اجتناب شود.
 4. دوره درمان بعد از جراحی پلک تا بهبودی کامل افتادگی پلک چقدر است؟ بخیه های بعد از جراحی پلک در روز پنجم برداشته خواهد شد و شخص بهبودی کامل خواهد رسید.
 5. آیا پف پلک چشم ناشی از بیماری خاصی است ؟ پف چشم در غالب موارد نشانه بیماری خاصی نیست اما گاهی ممکن است بدلیل کم کاری تیرویید، اختلالات کلیه و کبد و یا آلرژی باشد. در غالب موارد بدلیل شل شدن لایه های نگهدارنده چربی در اطراف چشم و در نتیجه حرکت چربی به سمت بیرون بوده که به چشم حالت پف آلود میدهد. این مسئله توسط جراحی عمل برطرف میگردد.
 6. چه شرایطی را بعد از عمل جراحی پلک باید رعایت کرد؟ بهتر است تا یک ماه از فعالیت های سنگین از جمله ورزش اجتناب گردد.
 7. عمل جراحی پلک چقدر زمان میبرد؟ زمان جراحی  پلک برای پلک بالا یک ساعت و برای پلک پایین هم یک ساعت و در مجموع دو ساعت است.
 8. آیا عمل جراحی پلک موجب تغییر حالت چشم هم میشود؟ جراحی پلک مستقیما تأثیری بر خود چشم ندارد ولی بطور غیر مستقیم بر ظاهر چشم اثر میگذارد. مثلٱ پلک افتاده چشم را کوچکتر نشان میدهد که پس از جراحی چشم درشت تر بنظر میاید.
 9. آیا عمل افتادگی پلک دردناک است؟ بعد از این عمل معمولا دردی وجود ندارد.اما اگر در چند ساعت اول بعد از عمل درد شدید احساس گردید باید فورا پزشک را در جریان گذاشت.