تزریق ژل

تزریق ژل یک شیوه کمتر تهاجمی برای جوانسازی پوست میباشد که به عنوان یک درمان موقتی یا نسبتا طولانی مدت برای رفع مشکلات چین و چروک پوست استفاده میشود.در اثر حرکات عضلات صورت،یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب و یا افزایش سن پوست صورت در نواحی دور چشم،پیشانی،خط خنده،زیر گردن پوست دچار چین و چروک میشود حجم لبها هم بر اثر افزایش سن کاهش میابد.برای از این بردن این عوارض با روش تزیق چربی بدینصورت عمل میشود که مقدار مشخصی از ژل یا همان ماده پرکننده به نواحی دارای چین و چروک تزریق میشود.ژل های پر کننده زیر این چین و چروک ها تزریق میگردد تا به این روش بتوان حجم از بین رفته را جایگزین کرده و ظاهر جوان تری برای صورت ایجاد نمود. این ژل ها از موادی نظیر کلاژن ، اسید هیالورونیک و ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم ساخته میشوند.

انواع ژل های پرکننده در تزریق ژل


ژلهای پرکننده با توجه به مقدار ماندگاری در صورت به سه نوع ژلهای موقت نیمه موقت و دائمی تقسیم میشوند. در انجا علاوه بر معرفی انواع این ژل ها به اثرات و تفاوتهای آنها نیز می پردازیم.

تزریق ژل

ژل های پرکننده موقت


پر کننده های موقت به ژلهای گفته میشود که کمتر از شش ماه ماندگاری دارند این مواد معمولا از مواد طبیعی خود بدن ساخته میشوند و شامل انواع کلاژن ، اسید هیالورونیک و هیدروکسی آپاتیت کلسیم میباشد . کلاژن یک ماده طبیعی حاوی پروتئین است که ساختار پوست را تقویت میکند و اولین ژل پر کننده ای بوده که به بازار عرضه شده است. اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که برای پر کردن فرورفتگی ها و حجم دهی به بافت ها مورد استفاده قرار میگیرد. ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم نیز یک ماده طبیعی است که در استخوانهای انسان نیز وجود دارد. این پر کننده سنگین تر و متراکم تر از کلاژن و هیالورونیک اسید میباشد و در لایه های عمیق تر زیر پوست تزریق میشود و معمولاً واکنش سیستم ایمنی یا عکس العمل آلرژیک به همراه ندارد.

ژل های پرکننده نیمه ماندگار


این پر کننده از ماده پلی متیل متاکریلات ساخته میشود و توسط بدن جذب نمیشود. این پر کننده حاوی کلاژن بوده و تنها برای نواحی ضخیم پوست مانند تزریق ژل به خط خنده مورد استفاده قرار میگیرد.

ژل های پرکننده سیلیکونی (ماندگار)


تزریق ژل سیلیکونی روشی غیر ایمن برای استفاده به عنوان ژل پر کننده است. تزریق این نوع از پر کننده ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده است و استفاده از آن به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

تزریق ژل و کاربرد آن در صورت


از کاربردهای تزریق ژل می توان به رفع خط اخم و خنده ، درمان چین و چروک دور چشم ، درمان افتادگی پوست صورت و گردن ، درمان چین و چروک پوست صورت ، برجسته سازی لب و گونه اشاره کرد .

مراحل تزریق ژل به صورت


ابتدا ناحیه تزریق توسط پزشک متخصص مشخص و طراحی میگردد.سپس با توجه به نیاز ناحیه تزریق مقدار معینی ژل پرکننده به ناحیه مورد نظر تزریق میگردد و بلافاصله پس از آن از روی محل تزریق کیسه یخ گذاشته میشود.تزریق ژل با توجه به ناحیه تزریق در عرض 15 الی 30 دقیقه انجام میگردد. در صورت لزوم میتوان از مواد بی حسی موضعی برای بیمار استفاده کرد معمولا درد بسیار کم میباشد.بعد از 3 تا 5 روز ورم ناشی از تزریق ژل کاسته شده و نتایج تزرق ژل مشخص میگردد تزریق ژل معمولا برای حجیم کردن لب ، گونه ، برطرف کردن خط خنده و اخم و همچنین به جهت از بهبود چین و چروک اطراف چشم استفاده میگردد .

مزایای تزریق ژل


تزریق ژل های پرکننده در مردان و زنان میتواند یک روش مناسب برای مبارزه با چین و چروک های صورت باشد.پس از تزریق ژل امکان مشاهده نتایج سریع برای بیمار وجود دارد.بعلاوه در تزریق ژل امکان تکرار و تصحیح مشکلات باقیمانده وجود دارد.یکی دیگر از مزایای تزریق ژل در مقایشه با روش تزریق چربی اینست که نیاز به جراحی برای برداشت چربی نیست.

عوارض تزریق ژل


در موارد بسیار نادر احتمال بروز حساسیت پس از تزریق ژل وجود دارد.در گذشته نیز به دلیل استفاده از یک نوع ژل بی کیقیت مشکلات زیادی برای بیمارن بوجود آمده بود که خوشبختانه امروز اکثرا ژلهای استفاده شده دیگر این مشکلات را ندارند. در برخی از موارد احتمال بروز عوارضی نظیر کبودی و قرمزی و یا خونریزی در ناحیه محل تزریق وجود دارد که این علائم معمولا بعد از 48 تا 72 ساعت پس از تزریق از بین میروند .

هزینه تزریق ژل


تزریق ژل یک عمل ارزان محسوب شده و قیمت آن با توجه به ناحیه تزریق و مقدار آن و همچنین نوع ژل بکاربده شده و نیز اینکه در کلینیک انجام گردد یا مطب متفاوت میباشد.