تزریق چربی

تزریق چربی یکی از جدیدترین و شایع ترین و در عین حال کم خطرترین روش های زیبایی برای جوانسازی پوست نواحی مختلف بدن از جمله صورت و پشت دستها و همچنین برای حجم دهی اندامهایی مانند سینه و باسن میباشد که مقدار معینی چربی از نواحی مانند پشت رانها ، پهلوها ، شکم یا باسن شخص برداشت میشود و به نواحی مد نظر تزریق میگردد. در واقع از چربی خود شخص به عنوان یک ماده پر کننده یا Filler استفاده میشود. امروزه این تکنیک یکی از برترین روشهای زیبایی برای از بین بردن چین و چروکها وجوانسازی پوست و برجسته کردن اندامها محسوب میگردد.

تزریق چربی

تزریق چربی و کاربرد آن


  • از بین بردن چین و چروکهای موجد در صورت فرد
  • از بین بردن اسکار یا جای زخم
  • نواقص صورت که در اثر حادثه یا مادرزادی در فرد بوجود آمده اند
  • تزریق به گونه ها و لب ها برای برجسته سازی این نواحی
  • تزریق به باسن و سینه برای بازسازی و افزایش حجم این اندامها
  • بهبود گودی اطراف چشم
  • تزریق به پشت دستها برای جوانسازی و ایجاد ظاهری زیبا در این ناحیه

مراحل تزریق چربی به صورت و بدن


مرحله برداشت یا Harvesting

در این مرحله باید مقدار چربی لازم از نواحی مانند شکم یا ران یا پهلو برداشته شود.برای این منظور در یک محیط ضد عفونی شده ،ابتدا محل برداشت نیز ضد عفونی شده و سپس بصورت موضعی بی حس میشود و با استفاده از یک سرنگ مخصوص (کانولا ابزاری است برای ساکشن چربی)مقدار چربی لازم برداشته میشود.

مرحله پالایش یا Refinement

در این مرحله باید چربی برداشت شده خالص شود بدین منظور این چربی را در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده میشود تا خون و سایر مایعات از چربی جدا گردد.

مرحله تزریق یا Transfer

در این مرحله ابتدا محلی تزریق چربی را ضد عفونی میشود و سپس چربی خالص شده توسط یک سرنگ مخصوص در لایه های مختلف پوست تزریق میگردد.

مزایای تزریق چربی


از مهمترین مزایای تزریق چربی میتوان به عدم وجود هر گونه عوارض جانبی مانند حساسیت یا آلرژی اشاره کرد . از طرفی ماندگاری و تاثیر چربی که از خود شخص گرفته شده باشد ، بسیار بیشتر از ژل هایی نظیر هیالورونیک اسید میباشد. عدم جابجایی چربی در محل تزریق به دلیل اینکه از بافت خود شخص گرفته شده است و دارای مقادیر زیادی از سلولهای بنیادی میباشد از دیگر مزایای آن میباشد و به همین علت امکان تکرار آن در یک ناحیه به تعداد لازم وجود دارد.

معایب تزریق چربی


یکی از مهمترین معایب تزریق چربی جذب شدن چربی در ناحیه تزریق میباشد که در بعضی موارد تا 50 درصد حجم تزریق بعد از چند ماه جذب بدن میگردد و تزریق باید دوباره تکرار گردد. در تزریق دوم معمولا جذب کمتر است.

تزریق چربی

عوارض تزریق چربی


مهمترین مزیت تزریق چربی عدم وجود هر گونه عوارض جانبی است ، از طرفی عدم وجود هر گونه حساسیت یا آلرژی و ماندگاری و تاثیر بیشتر آن نسبت به ژل های نظیر هیالورونیک از دیگر مزایای آن میباشد .همچنین عدم جابجایی چربی در محل تزریق به دلیل اینکه چربی تزریق شده از بافت خود شخص بوده و دارای مقادیر زیادی از سلولهای بنیادی میباشد و براحتی به سایر بافتهای محل تزریق پیوند میخورد و امکان تکرار تزریق چربی در یک ناحیه به تعداد لازم از مزایای عمده آن است .

هزینه تزریق چربی


تزریق چربی یک عمل زیبایی بوده و بنابراین تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار ندارد اما یک عمل ارزان محسوب شده و قیمت آن با توجه به ناحیه تزریق و  مهارت پزشک متفاوت میباشد.

سولات رایج در تزریق چربی


  1. مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست ؟ بعد از انجام تزریق ، باید به مدت 10 روز از فشار آوردن به محل آن خودداری شود زیرا این کار باعث جابجایی چربی تزریق شده میشود. برای کاهش تورم در سه روز بعد از انجام این عمل میبایست محل تزریق با کیسه یخ ماساژ داده شود.
  2. آیا نتایج تزریق چربی ماندگار است؟ ماندگاری چربی تزریق شده بستگی به مهارت پزشک ، رعایت نکات بعد از تزریق و نیز محل تزریق و عوامل ژنتیکی دارد. به عنوان مثال در نواحی مانند باسن یا لب ها که تحرک زیادی دارند مقدار جذب چربی تزریق شده بیشتر است . مطالعات و تجربه بعضی از پزشکان نشان داده است که استفاده لیزر فرکشنال co2 روی ناحیه تزریق شده نتیجه کار را بسیار بهتر میکند.
  3. آیا تزریق چربی ممکن است باعث تورم قابل توجه در محل تزریق شود ؟ بله در هر صورت بعد از انجام این عم شاهد تورم در ناحیه تزریق خواهیم بود . البته مقدار این تورم بستگی به عوامل مختلفی از جمله ابزارها و تکتیک بکاربرده شده توسط پزشک،مقدار حجم تزریق و عوامل ژنتیکی هر فرد دارد.