تزریق بوتاکس

بوتاکس سمی است که از یک باکتری بنام کلستریدیوم بوتولینیوم بدست میآید و نام تجاری آن بوتولونیم تاکسیت است. این سم بعد از تزریق در ناحیه مورد نظر عضلات موجود در آن ناحیه را موقتا فلج میکند و مانع انقباض عضلات میگردد. در سال 1970 این دارو بر روی افرادی که دچار لوچی چشم یا اسپاسم پلکها بودند امتحان شد و در سال 1989 از سوی سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا به عنوان داروی درمان کننده لوچی چشم و اسپاسم پلکها مورد تایید قرار گرفت. در آنجا بود که بطور اتفاقی به اثرات این دارو بر روی صاف شدن چروک اطراف چشم ها و همینطور پیشانی در این افراد پی برده شد. بوتاکس در سال 2002 از طرف سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا برای برطرف کردن چین و چروکهای بین ابرو و دور چشم مورد تایید قرار گرفت. امروزه تزریق بوتاکس به عنوان یکی از رایج ترین روش های درمان حذف چین و چروکهای پوست صورت در دنیا محسوب میگردد.البته اثر آنموقتی است و بعد از سه تا شش ماه از بین رفته و عضلات دوباره به حالت اول برمیگردند.

تزریق بوتاکس چگونه باعث بهبود چین و چروک ها میشود ؟


بعضی از چین و چروک های صورت مانند چروکهای دور چشم ،چروکهای بین ابروها بر اثر انقباض عضلات موجود در زیر پوست صورت به وجود می آیند که چروکهای نوع داینامیک نام برده میشوند. بوتاکس باعث فلج شدن موقتی عضلات در نواحی که تزریق در آنجا انجام شده میگردد و بدین ترتیب پوست از زیر فشار عضلات خارج شده و چین خوردگی آن از بین میرود ، باعث جلوگیری از پیشرفت و عمیق تر شدن چروک ها میشود و نکته مهمتر اینکه در طول مدت اثر بوتاکس ، پوست این فرصت را میابد که با کلاژن سازی این نواحی را بازسازی نماید.

filler (2)

کاربرد تزریق بوتاکس در صورت


از کاربردهای تزریق بوتاکس می توان به از بین بردن چین و چروکهای اخم میان ابروها ، از بین بردن چین و چروکهای اطراف چشم ، کاهش تعریق زیر بغل ، کاهش تعریق کف دستها  و از بین بردن سردردهای میگرنی اشاره کرد .

عوارض جانبی تزریق بوتاکس


تمام اعمال جراحی چه ساده یا پیچیده در کنار فوایدی که دارند عوارضی هم دارند. اما یکی از مزیت های اینکار اینست که تمامی عوارض تزریق بوتاکس که در فرد بوجود می آید معمولا در دو هفته اول تزریق روی داده و برگشت پذیر میباشند و پس از مدتی رفع میگردند. عوارض شایع که در تزریق بوتاکس وجود دارند عبارتند از به هم خوردن قرینگی ابروها ، بالا رفتن بیش از اندازه انتهای ابرو ها ، عدم تاثیر بوتاکس و یا افتادن پلک ها که در برخی مواقع امکان رخ دادن آنها وجود دارد .

هزینه تزریق بوتاکس


هزینه تزریق بوتاکس بیشتر بستگی به برند یا مارک استفاده شده بوتاکس است چنانچه مارک  دیسپورت ( Dysport ) گرانترین و بهترین مارک بوتاکس در ایران است.هزینه پزشک یا کلینیک معمولا بین یکصد تا یکصد و پنجاه هزار تومان میباشد.

سوالات رایج


  1. مدت زمان اثر بوتاکس چقدر است ؟ همانطور که گفته شد معمولا بعد از سه الی شش ماه اثر آن به تدریج از بین خواهد رفت و عضلات به حالت طبیعی خود برمیگردند. اگرچه شرکت های سازنده بوتاکس ادعا میکنند اثر آن بین 5 الی 9 ماه است اما این حالت خوشبینانه است و در افراد مختلف با توجه به جنسیت و ماهیچه های صورت افراد ، مدت زمان آن متغیر است
  2. تزریق بوتاکس برای چه کسانی نباید صورت گیرد ؟ افرادی که بیماری های عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند و افرادی که سابقه حساسیت به بوتاکس دارند یا خانم هایی که در دوره بارداری و شیردهی هستند و افرادی که داروهای قلبی مصرف میکنند و یا افرادی که پوست خیلی ضخیم دارند یا دارای چین و چروکهایی خیلی عمیقی هستند .
  3. آیا میتوان با بوتاکس ابروها را بالا برد ؟ بله اما نه بصورت کامل، این سم باعث شل شدن عضله میشود ، با توجه به این موضوع پزشک متخصص میتواند با تزریق به ناحیه میانی پیشانی و عدم تزریق در قسمت های بیرونی ابرو، حالتی ایجاد میکند که انتهای ابروها بالا میروند.
  4. هر فرد در سال چند بار می تواند تزریق بوتاکس انجام دهد ؟ متخصصان بر این عقیده اند که با توجه به تجربیات گذشته ، هر زمانی که فرد توانست عضلات ناحیه مورد تزریق را حرکت دهد ، میتواند اقدام به تزریق مجدد بوتاکس نماید. از آنجایی که بوتاکس نقش بسیار زیادی در جلوگیری در پیشرفت چین و چروکها دارد، بهتر است این تزریق سالی دو تا سه مرتبه صورت گیرد.